.

.

Σάββατο 14 Μαΐου 2022

«2 στα 2» για την ΑΛΦΑ 93 στη Β΄ Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων

Μία ακόμα νίκη πέτυχε η ΑΛΦΑ 93 στη Β΄ Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων. Έκανε το «δύο στα δύο» στο μίνι τουρνουά, αφού κέρδισε τον Κεραυνό Λάρισας με 63-71, το απόγευμα του Σαββάτου (14/5), στο κλειστό του Σχηματαρίου. Μένει τώρα ο αγώνας με τον Πρωτέα Σχηματαρίου, για να προκριθεί στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος. Το παιχνίδι θα γίνει αύριο, Κυριακή 15 Μαΐου, ώρα 14:30.

Στα του αγώνα με τον Κεραυνό τώρα, η Αγρινιώτικη ομάδα μπήκε πιο καλά στο παρκέ και προηγήθηκε με 13-20, αλλά δεν κατάφερε να πάρει διαφορά από τους τυπικά γηπεδούχους, με το ημίχρονο να τελειώνει 29-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λαρισαίοι έκαναν αντεπίθεση και ισοφάρισαν σε 52-52 με τη συμπλήρωση 30 λεπτών, αλλά στο τέταρτο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Καραπιπέρη ήταν ψύχραιμοι στην επίθεση και παίζοντας πολύ καλή άμυνα πήραν τη σπουδαία νίκη.

Κεραυνός Λάρισας – ΑΛΦΑ 93 Αγρινίου 63-71
Διαιτητές: Κοτσίρης-Καψιώχας
Δεκάλεπτα: 13-20, 29-35, 52-52, 63-71

Κεραυνός Λάρισας (Πάκας-Δεμίρης): Λούπας, Γκανάς, Αντωνόπουλος 2, Δεμίρης 15 (1), Πάσχος 32 (7), Μπαρούτας, Στογιάννης, Κουτσαμπέλας, Τσουκαλέλης 9, Δρυστέλλας 5, Λιάμπος, Ευθυμίου.

ΑΛΦΑ ’93 Αγρινίου (Καραπιπέρης-Γεωργάς): Μάλαινος, Σελιμάς 2, Βελαώρας 7 (1), Τραγουδάρας 13 (1), Τσεκούρας, Γαρεφαλλάκης, Κουτρολός 4, Παπαστάμος 2, Κοράκης, Γεωργάς 22, Διώτης 4, Καλύβας 17.